7.–22. 11. 2020

Zhrnutie
Dátum 7.–22. 11. 2020
Učiteľia Katarína & Václav
Miesto Chata pod Hrbom (Ľubietová, pri Banskej Bystrici)
Cena 24€/noc
(sponzorovaná cena možná)

Ohliadnutie

Veľmi si ceníme všetkých, kto prišli a venovali čas a pozornosť sebe samým, pre užitok pre seba aj pre ostatných neskôr, mimo meditáciu 🙂

Kurz prebehne v súlade s platnými epidemiologickými opatreniami (ubytovanie po 1 na izbe, rúška v spoločných priestoroch, rozostupy, hygiena rúk, väčšina meditácie na izbách).

Navyše po účastníkoch požadujeme negatívny PCR test (nie antigénový test), odber nie starší 72 hodín pri príchode na kurz.

Katarína BírešováTento kurz budú viesť Katarína Bírešová & Václav Šmilauer viď O nás.

Pre koho?

Na tomto sústredení meditácie vipassana sú vítaní všetci nezávisle od náboženského presvedčenia, pohlavia alebo veku (16+). Predchádzajúca skúsenosť s meditáciou nie je nutná. Hoci je vipassana budhistická kontemplačná metóda, prináša plný úžitok aj bez teoretických znalostí alebo hlásenia sa k budhizmu.

Pre najväčší prínos odporúčame absolvovať celý kurz. Napriek tomu je možné prísť aj na niekoľko dní (minimálne 4 noci), keďže kurz prebieha individuálne.

Pre individuálny prístup a kapacitu ubytovania je počet účastníkov obmedzený na 15.

Priebeh

Všetci meditujúci dostanú podrobný úvod do meditácie na začiatku kurzu.

Zmyslom kurzu je nasmerovanie pozornosti do vnútra. Spí sa 6 hodín denne, raňajky sú obvykle o 6:30, obed o 11:30. Okrem toho sa všetok čas venuje meditácii, s krátkymi prestávkami medzi „koliečkami“ (meditácia v chôdzi a v sede). Kurz prebieha v tichu (a off-line). Všetko, čo sa udeje v priebehu dňa, je možné prebrať s učiteľom na každodennom individuálnom pohovore; v prípade potreby sú učitelia dostupní 24h denne. Učitelia môžu režim v prípade nutnosti individuálne prispôsobiť (pre zdravotný stav ap.).

Na podporu meditácie dodržujú účastníci tradičných 8 pravidiel, ktoré zmenšujú rozptýlenia a uľahčujú spolubytie na kurze: nezabíjať, nekradnúť, zdržať sa sexuálnych aktivít, neklamať, nepoužívať alkohol a omamné látky, nejesť po obede, zdržať sa zábavy (čítanie, písanie, spievanie, jóga, telefón, internet, …) a skrášlovania, zdržať sa luxusu.

Jedlo je vegetariánske; večera sa nepodáva, iba malé občerstvenie (jogurt, ovocné džúsy, syr). Voda, čaje a káva sú k dispozícii celý deň.

V prípade mimoriadnej udalosti môžu byť účastníci kontaktovaní cez náš telefón.

Kurz oficiálne začne v sobotu 7.11. o 16h, skončí v nedeľu 22.11. po raňajkách.

Miesto

Chata pod Hrbom (1087m) má dlhú tradíciu meditačných aj jógových retreatov, nachádza sa osamotená v Slovenskom Rudohorí, pri Banskej Bystrici.

Najbližšia autobusová zastávka je Ľubietová, kde môžeme účastníkov vyzdvihnuť. Kontaktujte nás predem, aby sme sa dohovorili na odvoze.

K chate je možné sa dostať po lesnej ceste aj osobným autom (dole je závora, ktorá bude v čas zahájenia kurzu otvorená).

Príchod k chate

Ak cestujete autom, na chatu sa dá obecne dostať z Ľubietovej osobným autom (netreba mať 4×4). Z Ľubietovej pokračujte po hlavnej ceste, za dedinou na križovatke vľavo (následujete modrú turistickú značku 2624, ktorá ide z Ľubietovej z námestia); na križovatke je šipka na ranč Včelinec / Čelinec / Včelienec (podla map), kam sa dojde po peknej asfaltovej ceste. Za Rančom je odbočka vľavo k lesu, asi po 100m na kraju lesa následujte cestu vľavo; závora by mala byť v čase začiatku kurzu otvorená. Po lesnej ceste pokračujte asi 15 minut hore až k chate.

Cena

Ubytovanie (štandardne po jednom na izbe) a vegetariánska strava stojí 24€/noc (20€ pre ubytovacie zariadenie, 4€ pomôže čiastočne pokryť náklady ako cestovanie a ubytovanie učiteľov). Z toho je 120€ (či menej pri kratších pobytoch) rezervačný depozit, ktorý sa platí dopredu bankovým prevodom, zvyšok sa platí do/na začiatku kurzu (prevodom pred alebo v hotovosti na mieste).

Ak by mala byť cena kurzu prekážkou v účasti, kontaktujte nás; ponúkneme vám takú sponzorovanú cenu, ktorú si môžete dovoliť. Ak môžete zaplatiť viac a stať sa tak sponzorom ostatných, veľmi to uvítame.

Samotné učenie je za dobrovoľný príspevok (dāna) v rámci tradície, že meditácia by mala byť prístupná všetkým.

Čo si doniesť

 • pohodlné voľné oblečenie, biele/svetlé (tradične) či neutrálnych farieb, zakrývajúce ramená a kolená;
 • teplé ponožky; tiež pamätajte na teplé oblečenie (mikina, trička s dlhým rukávom, sveter, …);
 • prezúvky;
 • toaletné potreby;
 • (budík, časovač netreba nosiť, budeme mať na požičanie; používať telefon však nie je možné)
 • svoj obľúbený čaj, kávu, vankúšik, deku;
 • termosku (najmä v chladnom období)
 • lieky, ktoré užívate alebo môžete potrebovať;
 • poplatok za kurz (mínus depozit) v hotovosti, alebo pošlite bankovým prevodom pred začatím kurzu;
 • hotovosť pre príspevok učiteľom po kurze (bankový prevod bude tiež možný).

 • vlastný uterák (na chate nie sú)
 • rúška (min. 2× látkové/oprateľné, alebo dostatok jednorázových); dezinfekcia bude k dispozícii.

Pamätajte, že pri meditácii môže byť zima. Hoci sú na chate k dispozícii deky na prikrytie, vlastné teplé oblečenie určite využijete.

Ako sa prihlásiť

Neváhajte nás kontaktovať s prípadnými otázkami, predtým ako sa rozhodnete. Prihlásiť sa je jednoduché.

 1. Povedzte nám o svojom záujme.
 2. My potvrdíme voľné miesto.
 3. Uhradíte depozit prevodom na náš účet.
 4. Potvrdíme Vám zarezervované miesto.