O nás

Vipassana.sk je neziskový projekt, ktorého záujmom je sprístupniť meditáciu vipassana pre ľudí na Slovensku a v okolitých krajinách. Naším plánom je pozývať učiteľov, organizovať ľahko dostupné kurzy (vrátane tlmočenia), fund-raising, prepájať meditujúcich a priaznivcov a možno neskor vytvoriť stále otvorené meditačné centrum na Slovensku.

Sme skupina dobrovoľníkov, ktorí vidia, ako im meditácia skvalitnila život. Tento štýl vipassany učí v Thajsku Ajahn Tong (kláštor Chom Tong, provincia Chiang Mai). Aj my sme prešli výcvikom v tomto štýle meditácie a boli sme povzbudení thajskými učiteľmi k začatiu tohoto projektu.

Katarína Bírešová sa narodila v Banskej Bystrici. Žije v Londýne, kde pracuje ako sestra na neurochirurgii. S vipassanou začala v r. 2012 a prešla pod vedením Thanata Chindaporna (šéf medzinárodného meditačného centra) učiteľským výcvikom v kláštore v Chom Tongu. R. 2016 založila web vipassana.sk a pozvala Thanata a Kathryn Chindaporn na Slovensko na prvý kurz. Za svoje aktivity v Thajsku a na Slovensku obdržala oficiálne ocenenie od provincie Chiang Mai.

Václav Šmilauer sa narodil v Prahe a pracuje v oblasti numerickej fyziky. Prvý krát sa stretol s vipassanou v roku 2011, roku 2013 založil meditačné centrum Tisarana v Prahe. Obdržal oficiálne uznanie od vlády v Chiang Mai za založenie centra Tisarana. R. 2017 dokončil učiteľský výcvik pod vedením Thanata.

Peter Szaszak