1.–15. 7. 2018

Zhrnutie
Dátum 1.–15. 7. 2018
Učiteľ Phra Ofer
Miesto Pension Jana (Liptovské Revúce, pri Ružomberku)
Cena 329€, 23.50€/noc
(sponzorovaná cena možná)

Ohliadnutie

Radi by sme poďakovali všetkým, ktorí sa zúčastnili meditačného kurzu a venovali čas a pozornosť sebe samým.

Sme veľmi radi, že znovu pozývame tohto učiteľa:

Phra Ofer Adi je pôvodom z Izraela, meditácii sa venuje od roku 1989 (v kláštoroch Ram Poeng a Chom Tong v Thajsku) pod vedením svojho učiteľa Ajahna Tonga. Učil meditáciu v Izraeli a v roku 2001 sa stal mníchom. Pôsobí ako mních a učiteľ v Götzenhainu (pri Frankfurte), vedie meditačné kurzy po celom svete.

Katarína BírešováAko pomocní učitelia budú na kurze Katarína Bírešová & Václav Šmilauer viď O nás.

Pre koho?

Na tomto sústredení meditácie vipassana sú vítaní všetci nezávisle od náboženského presvedčenia, pohlavia alebo veku (16+). Predchádzajúca skúsenosť s meditáciou nie je nutná. Hoci je vipassana budhistická kontemplačná metóda, prináša plný úžitok aj bez teoretických znalostí alebo hlásenia sa k budhizmu.

Pre najväčší prínos odporúčame absolvovať celý kurz. Napriek tomu je možné prísť aj na niekoľko dní (minimálne 4 noci), keďže kurz prebieha individuálne.

Pre individuálny prístup a kapacitu ubytovania je počet účastníkov obmedzený na 25.

Priebeh

Všetci meditujúci dostanú podrobný úvod do meditácie na začiatku kurzu.

Zmyslom kurzu je nasmerovanie pozornosti do vnútra. Spí sa 6 hodín denne, raňajky sú obvykle o 6:30, obed o 11:30. Okrem toho sa všetok čas venuje meditácii, s krátkymi prestávkami medzi „koliečkami“ (meditácia v chôdzi a v sede). Kurz prebieha v tichu (a off-line). Všetko, čo sa udeje v priebehu dňa, je možné prebrať s učiteľom na každodennom individuálnom pohovore; v prípade potreby sú učitelia dostupní 24h denne. Učitelia môžu režim v prípade nutnosti individuálne prispôsobiť (kvôli zdravotnému stavu ap.).

Na podporu meditácie dodržujú účastníci tradičných 8 pravidiel, ktoré zmenšujú rozptýlenia a uľahčujú spolubytie na kurze: nezabíjať, nekradnúť, zdržať sa sexuálnych aktivít, neklamať, nepoužívať alkohol a omamné látky, nejesť po obede, zdržať sa zábavy (čítanie, písanie, spievanie, jóga, telefón, internet, …) a skrášlovania, zdržať sa luxusu.

Jedlo je vegetariánske; večera sa nepodáva, iba malé občerstvenie (jogurt, ovocné džúsy, syr). Voda, čaje a káva sú k dispozícii celý deň.

Ubytovanie je štandardne po jednom na izbe, nakoľko to umožňuje obsadenosť miesta. Pri väčšom počte účastníkov budeme hľadat usporiadanie k spokojnosti všetkých strán.

V prípade mimoriadnej udalosti môžu byť účastníci kontaktovaní cez náš telefón.

Miesto

Penzión Jana sa nachádza v Liptovských Revúcach, dedine pod Velkou Fatrou. Celý objekt (niekoľko domov s prístupom na lúku aj do lesa) budeme mať iba pre seba.

Najbližšia vlaková stanica je Ružomberok (asi 20km); odtiaľ chodia autobusy do zastávky Nižná Revúca, Jednota, ktorá je vzdialená od penziónu pár minút chôdze.

Kurz začne v nedeľu 1.7. o 13h, skončí v nedeľu 15.8. po raňajkách.

Cena

Celý kurz stojí 329€ (ubytovanie a vegetariánska strava), ciže 23.50€/noc (19€ pre penzion, 4.50€ pomôže čiastočne pokryť náklady ako cestovanie a ubytovanie učiteľov). Z toho je 120€ rezervačný depozit, ktorý sa platí dopredu bankovým prevodom, zvyšok sa platí do/na začiatku kurzu (prevodom pred alebo v hotovosti na mieste).

Ak by mala byť cena kurzu prekážkou v účasti, kontaktujte nás; ponúkneme vám takú sponzorovanú cenu, ktorú si môžete dovoliť. Ak môžete zaplatiť viac a stať sa tak sponzorom ostatných, veľmi to uvítame.

Samotné učenie je za dobrovoľný príspevok (dāna) v rámci tradície, že meditácia by mala byť prístupná všetkým.

Čo si doniesť

 • pohodlné voľné oblečenie, biele/svetlé (tradične) či neutrálnych farieb, zakrývajúce ramená a kolená;
 • teplé ponožky; tiež pamätajte na teplé oblečenie (mikina, trička s dlhým rukávom, sveter, …);
 • prezúvky;
 • toaletné potreby;
 • (budík, časovač netreba nosiť, budeme mať na požičanie; používať telefon však nie je možné)
 • svoj obľúbený čaj, kávu, vankúšik, deku;
 • termosku (najmä v chladnom období)
 • lieky, ktoré užívate alebo môžete potrebovať;
 • poplatok za kurz (mínus depozit) v hotovosti, alebo pošlite bankovým prevodom pred začatím kurzu;
 • hotovosť pre príspevok učiteľom po kurze (bankový prevod bude tiež možný).

Ak je to možné, zoberte si meditačný vankúšik a podložku na sedenie (napr. jógamatka preložená na polovicu je dostatočná); môžeme ich zopár požičať, ale nebudeme mať pre všetkých. Osušku dostane každý od penzionu.

Ako sa prihlásiť

Neváhajte nás kontaktovať s prípadnými otázkami, predtým ako sa rozhodnete. Prihlásiť sa je jednoduché.

 1. Povedzte nám o svojom záujme.
 2. My potvrdíme voľné miesto.
 3. Uhradíte depozit (prevodom) a vyplníte online registračný formulár.
 4. Potvrdíme Vám zarezervované miesto.